EU-s össztűz alá került az F1 a „kartellszerű” működés miatt

Tajthi AndreaTajthi Andrea2024. 10. 29.
F1, rajt, Austin, 2024
Fotó: Mark Thompson/Getty Images / Red Bull Content Pool

A hónap elején az Európai Bizottságot megkérdezték, hogy vizsgálja-e a Liberty Mediát, a Forma-1 tulajdonosát, mivel az a MotoGP kereskedelmi jogainak megszerzésére törekszik.

Most azt kérték, hogy vizsgálja meg, miért utasították el az Andretti Global 2026-os nevezését.Áprilisban jelentették be, hogy a Liberty Media megállapodott a MotoGP kereskedelmi jogainak megszerzéséről, hozzávetőlegesen 1 628 milliárd forint értékben. Ez a tranzakció még nem zárult le, de ha majd megtörténik, akkor a Liberty a világ két vezető motorsport-sorozatának, a Forma-1-nek és a MotoGP-nek is a jogtulajdonosa lesz.

Januárban a Forma-1 visszautasította az Andretti Global kérelmét a kereskedelmi hatásokra hivatkozva. Christine Anderson német EP-képviselő felvetette, hogy „a Forma-1 Csoport Andretti belépési kérelmének elutasítása, annak ellenére, hogy az FIA jóváhagyta azt, alapvető összeférhetetlenségre utalhat.”

Anderson három kérdést intézett a Bizottsághoz:
  1. Hogyan értékeli a Bizottság a Forma-1-ben megfigyelhető kartell-szerű struktúrákat, amelyek akadályozzák az új csapatok belépését?
  2. Milyen lépéseket tervez a Bizottság a tisztességesebb és átláthatóbb belépési folyamat biztosítására?
  3. Vizsgálja-e a Bizottság ezeknek az akadályoknak az innovációra, munkahelyekre és versenyképességre gyakorolt hatását az EU-ban az autósport iparágában?

Ezek a kérdések azért is érdekesek, mert korábban, 2001-ben az Európai Bizottság már elrendelte a Forma-1 szabályozói és kereskedelmi szerepeinek szétválasztását.

Korábban már Pascal Arimont belga EP-képviselő is kérte az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja meg a Liberty Media esetét.