Lando Norris sisakban akart aludni, alig lehetett lebeszélni róla

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 12. 21.
Lando Norris sisakjai
Fotó: Steven Tee/LAT Images/McLaren

Koen Wauman, Lando Noris nagybátyja, úgy véli, hogy ez a bajnoki cím elkerülhetretlen volt. Elmondása szerint Norris már kisfiúként is a vezetés és a sisakja megszállottja volt. 

Lando Norris mindig is világbajnoki matériaként volt számontartva. Már a junior bajnokságokban is kiemelt figyelem övezte, mert tehetségével magára vonzotta az érdeklődést.

Miután debütált az F1-ben, a legtöbben készpénznek vették, hogy a srác egy nap világbajnok lesz. A kérdés csak az volt, hogy ez mikor következik be, és hozzá tudja-e ehhez a McLaren segíteni – hiszen debütálásakor a wokingi gárda nem volt épp a helyzet magaslatán.

Norris 2025-ben lett Forma-1-es bajnok, egy egész szezonon át tartó küzdelem után, amelyet elsősorban csapattársával, Oscar Piastrival vívott és végül két pont különbséggel dőlt el a javára.

A most 26 éves  Belgium és Nagy-Britannia kis gokartpályáin kezdődött. Norris szüleinek pedig központi szerepük volt karrierje alakulásában.

Apja, Adam Norris fiatal kerékpárosként Angliából Belgiumba költözött, Sint-Niklaasban találkozott Cisca Waumannal, és végül a pár visszaköltözött Nagy-Britanniába. Mégis, a Belgiumhoz fűződő kapcsolataik nagyban meghatározták Norris nevelkedését.

Belgiumba való hazalátogatásaik során nagybátyja, Koen észrevette, hogy az ifjú Norrisban egyre erősebbé válik a motorsport iránti vonzódás, és ez még ma is élénken él az emlékezetében.

„Lando 8. születésnapjára kapott egy gokartot, amellyel – testvérével, Oliverrel együtt – órákon át nyolcasokat írt le a kert nedves füvén” – idézi Koent a Sporza.

„Azonnal látszott, hogy tökéletesen elsajátította a kormányzást. És meg kellett akadályozni, hogy Lando a sisakját a fején hagyva aludjon el.”

A hétvégi gokartozás hamarosan komoly rendszeressé vált

Lando Norris uralta a junior kategóriákat Európa-szerte, megszerezve a CIK-FIA Gokart Világbajnokság, az MSA Formula és a Formula Renault Eurocup bajnoki címét. 2017-re már a McLaren utánpótlásprogramjának tagja volt, megnyerte az európai F3 bajnokságot.

A Formula 2-ben George Russellel és Alex Albonnal küzdütt a bajnoki címért. Még abban az évben tartalékversenyzőként csatlakozott a McLarenhez, hét FP1-es edzésen vett részt, és 2019-ben debütált versenyzőként az F1-ben. Hat évvel később F1-es világ bajnok lett.