Ma négy éve volt az F1 botrányosra sikerült szezonzárója!

Tajthi AndreaTajthi Andrea2025. 12. 12.
Max Verstappen, Lewis Hamilton
Fotó: Mark Thompson/Getty Images / Red Bull Content Pool

A 2021-es Abu Dhabi Nagydíj a szezon döntő futama volt, melyre Lewis Hamilton és Max Verstappen holtversenyben érkeztek. A verseny végén Hamilton vezetett és egyetlen körre volt a rekorddöntéstől, hogy megszerezze nyolcadik világbajnoki címét. 

Az 53. körben azonban Nicholas Latifi balesete biztonsági autót eredményezett és ez mindent megváltoztatott.

A verseny alapvetően a Safety Car mögött folytatódott volna az utolsó körben – így Hamilton a biztonsági autó mögött érkezett volna a célba, bajnokként, mivel arra már nem volt elég idő, hogy az összes lekörözött versenyző kielőzze a biztonsági autó és egy kört megtéve visszaérjenek a mezőny végére, valós pozíciójukba.

Azonban az akkori versenyigazgató, Michael Masi szerint nem nézett volna ki jól, ha biztonsági autóval zárul a verseny, mi több, a szezon. Ezért úgy határozott, hogy csak az öt, az első helyen álló Hamilton és a második helyen álló Verstappen közötti lekörözött autóknak engedte, hogy kielőzzék a safety cart, majd azonnal behívta a pályáról a Safety Car-t.

A biztonsági autós fázis alatt Verstappen friss lágy gumikra váltott, míg Hamilton kopott gumikon vágott neki az utolsó kanyaroknak. Ennek eredményeként a verseny újraindításakor Verstappen könnyen előzte meg Hamiltont és megszerezte nemcsak a futamgyőzelmet, hanem első világbajnoki címét is.

Az eseményt óriási felháborodás követte a szakértők és a közönség részéről is.

Íme néhány, a verseny kapcsán szállóigévé vált, rádión elhangzott mondat Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke, valamint Masi között:

– Michael, itt Toto.
– Mondd, Toto!
– Michael, most küldtem neked egy emailt, diagramokkal, hogy az autónak hol kellene lennie, megkaptad?
– Nem nézem az emailjeimet a verseny ideje alatt, mert a versenyre koncentrálok.

Hamilton: „Ezt a versenyt manipulálták”

„Nem Michael nem, nem Michael, ez nem helyes!” – mondta ingerülten Wolff Masinak, mikor az meghozta a döntést a safety car kapcsán.

„Ezt hívják autóversenyzésnek” – felelte Masi.

Az FIA vizsgálata után Michael Masi távozott a versenyigazgatói posztról. A 2022-es évre a szabálykönyvet is módosították. A Safety Car utáni újraindításnál minden lekörözött autónak vissza kell állnia a mezőny mögé – vagyis az „all” (minden) opciót alkalmazzák a korábbi „any” (bármelyik) helyett.

Négy évvel később, 2025-ben ismét a szezonzáró Abu Dhabi Nagydíjon dőlt el a világbajnoki cím sorsa, nem is csak kettő, hanem három versenyző között, az egyikük pedig ismét Verstappen volt. Ezen a versenyen Lando Norris harmadik helye elegendő volt számára a világbajnoki cím megszerzéséhez, ám ez a verseny nyugodtan zajlott, és a versenyzők is fair módon viselkedtek egymással.