Minden F1-es csapat kiakadt az FIA által biztosított alkatrészre, ami nem tudja ellátni a dolgát

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 03. 19.
Max Verstappen, Red Bull, F1 Kínai Nagydíj 2026
Fotó: Lars Baron/LAT Images/ Getty Images / Red Bull Content Pool

Az összes F1-es csapat kritikájával szembesül az FIA, mivel az idei szabályozás bonyolultsága miatt az általuk központilag biztosított egyik alkatrész komoly problémákat okoz.

Az új szabályok legnagyobb kritikusa Max Verstappen, noha másokat is utolérnek a műszaki hibák.

Nelson Valkenburg újságíró és műsorvezető azonban úgy tudja, hogy a csapatok a paddockban arról beszélnek, hogy az FIA által gyártott ECU (Electronic Control Unit = elektronikus vezérlőegység) egyszerűen nem képes megbirkózni az új szabályrendszer bonyolultságával.

„Most az a legérdekesebb, hogy ki akarja ezt valóban megváltoztatni” – mondta Valkenburg a Nailing the Apex Podcastban.

„A Mercedesnek nincs szüksége arra, hogy ezt most azonnal megváltoztassa. Elégedettek. Tehát, mivel négy csapatuk van, érdekes lesz látni, hogyan alakul a szavazás.”

„De az ECU az a fő számítógépes egység, amelyet az FIA egy központi forrásból biztosít a csapatoknak, és a paddockban kezdem azt hallani, hogy az ECU nem elég okos ahhoz, hogy kezelje az egy kör alatt szükséges összes számítást, és a Red Bull hibásnak nevezte.”

„A Ferrari nem volt elégedett azzal, ahogy a kvalifikáció során működött. Láttuk, hogy a McLarennek is voltak problémái.”

„Vannak, akik nagyon elégedetlenek egy központi forrásból származó, központilag biztosított alkatrésszel, amely rendkívül fontos a szabályozás működése szempontjából. Úgy gondolom tehát, hogy az FIA valóban megpróbálja megtalálni a módját, hogy ez jobban működjön.”

Logikus, hogy az ECU-t központilag gyártják, de ha ez valóban problémákat okoz mindenkinek, akkor mindenképp szükséges lehet megoldást találni.