Nem sokon múlt, hogy Zak Brown a McLaren helyett az F1 vezérigazgatója legyen

Zak Brown irányítása alatt a McLaren figyelemre méltó átalakuláson ment keresztül, és meglehetősen nagy mélységből ismét bajnoki címeket nyerő csapattá vált. Brown már a tavaly megjelent könyvében is beszélt róla, és most a The Racenek adott interjújában is megerősítette, hogy a McLaren éppen időben jött képbe számára, mert volt egy ajánlata magától a sporttól is.
Az amerikai üzletember 2016-ban csatlakozott a McLarenhez a McLaren Technology Group ügyvezető igazgatójaként, majd 2018-ban vette át a McLaren Racing vezérigazgatói posztját.
Brown vezetése alatt a McLaren visszatért az élmezőnybe, és ismét világbajnoki címeket nyert.
De ez majdnem máshogy alakult.
Elárulta, hogy a Forma–1-nél, a sport vezetésében is dolgozhatott volna, ám a McLaren egy olyan lehetőséget kínált számára, amely eleinte nem volt számára olyan izgalmas, mint amit a Forma–1, mint sport kínált. Később azonban változott a helyzet.
„Chase [Carey, az F1 korábbi elnök-vezérigazgatója] valójában a DirecTV-nél az ügyfelem volt, szóval ismertem őt” – mesélte Brown. „Nem nagyon jól, mert ő volt a nagy főnök a DirecTV-nél. Ott volt még Eric Schenks is, aki most a Fox Sports vezérigazgatója, és az IndyCar egyik tulajdonosa. Ott volt Derek Chang [a Liberty Media elnöke és vezérigazgatója] is. Ő a programozási oldalon dolgozott. Szóval ismertem az összes srácot.”
„Nagyon hízelgő (ajánlat) volt. Valójában azt hittem, hogy oda fogok menni (a Forma-1-be). Aztán megjelent a McLaren-lehetőség.”
„Beszéltem Ronnal, de a szerep, amit Ron ajánlott, nem volt olyan izgalmas, mint a Forma-1-es lehetőség.”
„De aztán, amikor a részvényesek mind elváltak egymástól, és Ron végül elhagyta a céget, akkor kaptam egy ajánlatot, ami izgalmasabb volt, mint a Forma–1-es ajánlat.”
„A Forma-1 hihetetlen lehetőség volt. De a McLarenben az tetszett, hogy szeretek versengeni” – tette hozzá.
„Amikor kialudtak a lámpák, Bernie [Ecclestone] hazament. Amikor kialudtak a lámpák, én versenyezni akartam.”
„Úgy éreztem, hogy ez megadja nekem azt a kereskedelmi izgalmat, amit a Forma–1 is megadna, valamint a sport iránti szenvedélyt, a kapcsolatot a rajongókkal.”
„De ami hiányzott belőle [az F1-es ajánlatból], az az volt, hogy amikor kialudtak a lámpák, én nem akartam hazamenni. Versenyezni akartam.”
Mikor Brown a McLarenhez érkezett, az hanyatlott. „Káosz” uralkodott és mindenki elégedetlen volt – csapaton belül és kívül is. Ő azonban „egy nagyszerű márkát látott, amelyet meg kellett újítani”.
A csapat visszatérése az ikonikus papaya színhez azt jelezte, hogy „exkluzívabb, energikusabb, színesebb, barátságosabb, melegebb márkává” akarnak válni – ellentétben azzal, amit ő „Darth Vader-féle” stílusnak nevez: fekete, szürke, hideg és nem túl barátságos.
Brown természetesen a kereskedelmi oldalát is megreformálta a csapatnak.
Az ezt követő időszakot Brown már csodálatosnak tartja.
Az elmúlt két évben a McLaren megszerezte a konstruktőri világbajnoki címet, tavaly pedig Lando Norris által az egyéni világbajnoki cím is a McLarenhez kötődött.









