Toto Wolff az Epstein-aktákkal viccelt

Tajthi AndreaTajthi Andrea2026. 02. 28.
Toto Wolff beszélget
Fotó: Jiri Krenek/ Mercedes-Benz AG

Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke humoros megjegyzést tett az „Epstein-aktákat” emlegetve, amikor a Mercedes motorjának 2026-os jogszerűségével kapcsolatos spekulációkra reagált.

A Mercedes a szezon előtti tesztelések során erős tempót diktált. Ők azon kevés csapatok egyike, amelyek saját motorral, gyári csapatként indulnak. Motorjukat azonban ügyfélcsapatok – McLaren, Williams, Alpine – is használják.

Az új technikai éra kezdetén a Mercedes motorja a legerősebbek közé tartozik, és már a szezon kezdete előtt vita alakult ki ezzel kapcsolatban.

A vita a motorban használt kompressziós arány körül forog, amely azt méri, hogy a hengerben lévő levegő-üzemanyag keverék mennyire sűríthető. Az engedélyezett maximális arány jelenleg 16:1, környezeti feltételek mellett. De a rivális csapatok azzal érvelnek, hogy a Mercedes talált egy kiskaput, amellyel magasabb hőmérsékleten túlléphetik ezt a határt.

Wolff többször is hangsúlyozta, hogy a csapat a motor tervezési folyamata során folyamatosan egyeztetett az FIA-val, és hozzátette, amely biztosította őket arról, hogy a motorjuk megfelel a szabályoknak.

Azonban mostanra ez már nem ennyire fekete-fehér történet.

Az FIA benyújtott egy javaslatot a kompressziós arány mérésére vonatkozó új módszertanra. Az új javaslatok szerint, amelyek 2026. augusztus 1-jétől lépnének életbe, a csapatoknak be kell bizonyítaniuk, hogy kompressziós arányuk nem csak környezeti hőmérsékleten, hanem 130 Celsius-fokon is megfelel a szabályoknak.

Wolff kijelentette: „Azok a híresztelések, hogy illegális motorunk van, baromságok. Ahogyan az is, hogy az üzemanyagunk nem felel meg a szabványoknak.”

„Talán holnap valami mást fognak kitalálni… Nem tudom, mondjuk hogy szerepelek-e az Epstein-aktákban. Isten tudja, mi van még.”

Majd viccesen hozzátette: „Nem örülnek, hogy ezt mondom, ugye? Túl fiatal voltam!”

„Igen, nem szabad ezt mondanom, igen.”