Magasabbra tett léc, kisebb változtatások – jól halad a balatonfőkajári előkészítés

Börcsök Réka2026. 04. 08.
Balaton Park
Fotó: FIM Pictures

Gyorsan pörögnek az események azóta, hogy hivatalossá vált: a Hungaroring promóteri szerepben kapcsolódik be a hazai Superbike- és MotoGP-futamok megrendezésébe. A részletekről szerda délelőtt a Balaton Parkban tartottak sajtótájékoztatót, ahol szerkesztőségünk is jelen volt.

Az eseményen Gyulay Zsolt, a Hungaroring Sport Zrt. elnök-vezérigazgatója, dr. Schmidt Ádám, sportért felelős államtitkár, Bulcsu Rezső, a Nemzetközi Motorsport Szövetség Gyorsasági Bizottságának tagja és korábbi elnöke, valamint Leonhard Boom, a Balaton Park Circuit alelnöke értékelte a tavalyi tapasztalatokat és vázolta az idei terveket.

A rendezés nemcsak élményt ad a nézőknek, hanem inspirációt is a fiataloknak

A megszólalók közül elsőként dr. Schmidt Ádám helyezte tágabb kontextusba a fejleményeket, kiemelve, hogy a magyar motorsport szempontjából mérföldkőről van szó. „Nagy dolognak gondolom azt autó-motorsport szempontból, hogy már nem csak az autósport legmagasabban jegyzett versenye van hazánkban, hanem a motorsportnak is. Tudjuk, hogy a motorsport is több százezer honfitársunkat hozza lázba, ezért fontos volt, hogy hazánkba is ellátogat a MotoGP és a Superbike-sorozat.”

Hozzátette: az idei időzítés kedvezőbb lehet a tavalyinál, hiszen a futamok májusra és június elejére kerültek, ami a közlekedés és a helyik lakosok szempontjából is előnyösebb. Mint mondta, a rendezés nemcsak élményt ad a nézőknek, hanem inspirációt is a fiataloknak: „Az egyik cél, hogy egyre több fiatal akarjon csatlakozni a motorsport világához… A másik pedig az, hogy élményt tudunk adni az embereknek.” Kiemelte azt is, hogy hosszú távú megállapodásról van szó, és a versenyzők visszajelzései is kifejezetten pozitívak.

Logikus döntés volt a Hungaroring, mint promóter

A szervezési háttérre rátérve Gyulay Zsolt már konkrétabban beszélt a Hungaroring új szerepéről. Mint fogalmazott: „A promóter az, aki felügyeli a hazai ügyeket és tartja a kapcsolatot a nemzetközi jogtulajdonossal.” Szerinte logikus döntés volt, hogy ez a feladat hozzájuk került, különösen annak fényében, hogy a Liberty Media az F1 mellett a MotoGP és a Superbike többségi jogtulajdonosa is. „Amikor elkezdtük a tárgyalásokat, egyértelmű volt, hogy a Hungaroringre fogják bízni a promóteri jogokat.” Ugyanakkor a helyzet sajátossága, hogy a versenyeket nem a Hungaroringen rendezik, így szoros együttműködésre van szükség a Balaton Park Circuittel. „Együttműködünk a Balaton Park Circuittel és az NRÜ-vel, mi fogjuk felügyelni az összes ilyen feladatot és tartani a kapcsolatot” – mondta. Kitért a jegyértékesítésre is, elismerve, hogy az a tervezettnél később indult: „A jegyértékesítés elindult, nem hamar, inkább később, de még épp időben… bízom benne, hogy túl fogjuk szárnyalni a tavalyit.”

Elmondása szerint az első napokban már nagy az érdeklődés és jól halad az értékesítés.

Értékes visszajelzések a tavalyi versenyek után

A gyakorlati megvalósításról már Leonhard Boom beszélt, akik szerint a tavalyi sikeres debütálás erős alapot ad az idei évre. Az előkészületek hónapokkal ezelőtt megkezdődtek, és a szervezők több száz új sportbírót is kiképeztek. „Az előkészületek nagyon jól haladnak… Magasra tettük a lécet tavaly, de megígérhetem, hogy idén még magasabbra tesszük” – hangzott el. A nemzetközi visszajelzések különösen pozitívak voltak: „A Dorna, az IRTA és a FIM részéről az a visszajelzés jött, hogy ‘ez volt tényleg az első versenyetek? Olyan, mintha tíz éve ezt csinálnátok már’.”

A homologizáció is a végéhez közeledik, és a Hungaroringgel való együttműködést is sikeresnek nevezték.

Több száz új sportbírót képeztek

A sportszakmai háttér kapcsán Bulcsu Rezső arra hívta fel a figyelmet, hogy a kihívások ellenére sikerült magas szintű rendszert felépíteni. „Mázlisták vagyunk abból a szempontból, hogy tavaly egy új pályán, egy új csapattal kezdtünk… rengeteg munkát tettünk bele, és nagyon magas szintre sikerült a sportszakmai stábot fejleszteni.” Elmondása szerint kezdetben a nemzetközi szereplők részéről is volt némi bizonytalanság, ám ezt gyorsan felváltotta az elismerés. Ennek is köszönhető, hogy idén már jóval kevesebb az ismeretlen tényező: „A tavalyi sportszakmai stábbal az idei versenyek teljes mértékben lebonyolíthatók lesznek.” A bizalom jele az is, hogy idén nem lesz külön előzetes ellenőrzés a homologizációt, csupán a verseny előtti pályainspekció.

A pálya megítélése kapcsán felmerülő kritikákra egy érdekes példával reagált: „Találkoztam olyan véleményekkel is, hogy ez egy parkolópálya… Marc Márquez egy teszten azt mondta: ‘Nézd meg az eredménylistát, az első egyharmadnak tökéletes a pálya, a másodiknak már vannak gondjai, az alsó harmad pedig azt mondja, hogy ez nem jó…’”

A szabályváltozások kapcsán megjegyezte: jelentős módosítás nincs. Ám például a Superbike-ban megszűnik a zászlós bírói rendszer, míg a MotoGP-ben ez továbbra is megmarad.

Sokkal kevesebb a feladat a hajrában, mint tavaly

A technikai részleteket Walterné Dancsó Adrienn, a Balaton Park operatív vezetője ismertette. Mint elmondta, a tavalyi évhez képest csak kisebb, főként biztonsági jellegű módosításokra van szükség. „Szerencsére a tavalyi évhez képest csak minimális változtatásokat kértek tőlünk. Három részét érintik a pályának. Az aszfaltos bukótérben kell egy minimális aszfaltozás, hogy biztonságosabb legyen a pályára visszatérés. A nyolcas kanyar kijáratánál a rázókő és a kavicságy között lesz egy betonszélesítés, hogy ha valaki túlszalad, hosszabb sávja legyen a visszatérésre. A harmadik pedig a festések módosítása a bukótérből való visszatérésnél.”

Hozzátette, hogy ezek mind azt a célt szolgálják, hogy tovább növeljék a pálya biztonságát, miközben a csapatok kiszolgálása is fejlődik. „A paddock területén plusz kiépítéseket végzünk – vízkiállás, optikai kábel kiegészítése zajlik.” Kiemelte, hogy ezek a fejlesztések már a tavalyi tapasztalatokból következnek: „Ezek a tavalyi évhez képest minimális dolgok, ezeket már a tavalyi lebonyolítás után tudtuk.”

Összességében a sajtótájékoztató alapján egyértelmű: a tavalyi sikeres bemutatkozás után idén még nagyobb ambíciókkal készülnek a szervezők.