Miért három kanyarból áll a Pocono Raceway?

Lénárt DávidLénárt Dávid2026. 06. 14.
Pocono Raceway
Fotó: Jonathan Bachman/Getty Images

A NASCAR versenynaptár hagyományos oválpályáinak tengerében a Pocono Raceway egy valóságos ufónak számít. A „The Tricky Triangle” (A Trükkös Háromszög) becenévre hallgató pálya ugyanis szándékosan úgy lett megtervezve, hogy teljesen szembemenjen a megszokott trendekkel.

Az alapítók nem egy újabb, négy egyforma kanyarból álló unalmas ovált akartak felhúzni, hanem egy olyan egyedi aszfaltcsíkot, amely kiemelkedik az ország növekvő versenypálya-kínálatából. Be is jött a tervük, az 1971-ben nyílt pálya mai napig üde színfoltja az autóversenyzésnek.

A zseniális koncepció lényege az volt, hogy a négy kanyar helyett egy háromszög alakú elrendezést hoztak létre, ahol a három kanyart a világ három különböző, ikonikus motorsport-helyszíne ihlette.

Az 1-es kanyar a néhai Trenton Speedway mintájára készült. Rendkívül meredek, 14 fokos dőléssel rendelkezik. Emiatt a célegyenesből megérkezve kevés, vagy semmi gázelvétellel tudják teljesíteni a kanyart.

A 2-es kanyart a legendás Indianapolis Motor Speedway ihlette. Pontosan 9 fok a dőlésszöge. Itt a legfontosabb az autó aerodinamikája.

A 3-as kanyar a Milwaukee Mile mintájára épült. A célegyenesre ráfordító utolsó kanyar a leglaposabb mindközül. Itt a mechanikai tapadás és a kigyorsítás a lényeg. A szezon leghosszabb egyenesére vezet rá, így kiemelten oda kell figyelni ennek a kanyarnak a bevételére.

Ahogy ezeket olvassuk már a fejünkbe is szállhatott a gondolat. Na jó, de hogy állítsák be az autót a mérnökök? Nem hiába hozzuk fel ezt a gondolatot. A három teljesen eltérő kanyar miatt az autók beállítása tele van kompromisszumokkal. Ha az autó stabil a meredek 1-es kanyarban, akkor borzalmasan alulkormányzottá válik a lapos 3-asban. Mindenképp áldozatokat kell hozni, a kérdés, hogy kik hozzák meg a jó döntést.

Egy embert próbáló hétvége érkezik a NASCAR számára, ami a legjobb jel arra, hogy ismét egy nagyszerű versenyt fogunk látni. Az O’Reilly Series versenye szombat 22:00-kor, míg a Cup Series versenye vasárnap 21:00-kor fog kezdődni.

https://motorsportol.hu/nascar/2026/06/09/bajban-van-connor-zilisch/