Így fordul rá a Honda a Japán Nagydíjra

Lénárt DávidLénárt Dávid2026. 03. 18.
Aston Martin
Fotó: Alex Bierens de Haan/Getty Images – Aston Martin F1 Team

A Honda elismerte, hogy az Aston Martin versenyzőit sújtó vibrációs problémák továbbra is komoly gondot jelentenek, miután a csapat mindkét autója kiesett a Kínai Nagydíjon.

Lance Stroll már a kilencedik körben feladta a versenyt egy feltételezett akkumulátorhiba miatt, míg Fernando Alonso 21 körrel a vége előtt állt ki, miután a vibrációk miatt komoly fizikai kellemetlenségeket tapasztalt.

A hősiesen küzdő spanyol pilóta a futam után beszélt a problémáról:

„Fizikailag nem tudtam volna sokkal tovább folytatni. Elkezdtem elveszíteni az érzést a kezemben és a lábamban. Nem volt kellemes.”

A helyzet különösen aggasztó annak fényében, hogy a csapatfőnök, Adrian Newey már az ausztrál szezonnyitó előtt figyelmeztetett: a vibrációk akár maradandó idegkárosodást is okozhatnak a versenyzők kezében.

Rég nem látott rossz időszakában van az Aston Martin. Nem csak megbízhatatlan és lassú a technika, de még a pilóták egészségére is káros. (Ennek fényében lehet jobb is, ha nem tudnak egy teljes futamtávot megtenni.)

A sanghaji futamon készült fedélzeti felvételeken is látható volt, hogy Alonso időnként elengedi a kormányt, hogy csökkentse a rezgések hatását.

A Honda főmérnöke, Shintaro Orihara a futam után kiadott közleményben elismerte, hogy a vibrációk továbbra is komoly kihívást jelentenek.

„Nem lehetünk elégedettek a mai kettős kieséssel a Kínai Nagydíjon. Ha a pozitívumokra koncentrálunk: több kilométert tettünk meg, mint Melbourne-ben. Ez biztató. A sprint hétvége során a megbízhatóság is javult, de ez még nem elég ahhoz, hogy egy teljes versenytávot teljesítsünk.”

„A rendszerszinten javítottunk a vibrációkon, de a versenyzők számára még mindig gondot jelent. Ez egy kulcsfontosságú terület, amin javítanunk kell a Japán Nagydíj előtt.”

Stroll kiesésének pontos okára még nincs hivatalos információ, még vizsgálják az esetet

„A 2026-os szabályok messze nem egyszerűek, ezt a mai sok kiesés is mutatja. Tudjuk, hogy ez nem kifogás a megbízhatóságra és a teljesítményre, és mindent meg fogunk tenni a javulás érdekében.”

Az Aston Martin és a Honda előtt most két hét áll rendelkezésre, hogy megoldást találjanak a problémákra a Japán Nagydíj előtt, amely különösen fontos lesz a Honda számára. Az előző években sikert sikerre halmozott a motorgyártó: 2022-től kezdve rajt-cél győzelmet arattak Max Verstappennel.

Idén viszont örülnek annak is, ha akár csak egy Aston is célba ér – remélhetőleg sérülésmentesen.