Rossi elárulta, hogy miért hagyta el a hosszútávú világbajnokságot

Börcsök Réka2026. 02. 23.
Valentino Rossi Bathurst
Fotó: BMW AG

Korábban beszámoltunk róla, hogy Valentino Rossi elhagyja a hosszútávú világbajnokságot (WEC). Most részletesen elmondta, miért döntött így, és milyen egyéb tervei vannak.

2025 év végén már világos volt, hogy Rossi nem folytatja a hosszútávú világbajnokságon, és bejelentette, hogy hogy két szezon után elhagyja a sorozatot. Később az is hivatalossá vált, hogy 2026-ban teljes állásban visszatér a GT World Challenge Europe mezőnyébe. A kilencszeres világbajnok a Team WRT színeiben versenyzett az LMGT3-as kategóriában, ám idén ismét az európai GT3-as sorozatra koncentrál.

Rossi hangsúlyozta, hogy döntése több tényező eredménye volt. „A GT World Challenge-ben kezdtem, majd a WEC-be mentem át, mert világbajnokság, és ha ott nyersz, világbajnok leszel. De több okból is meghoztam ezt a döntést.” Az egyik legfontosabb számára maga a versenyzés jellege: „Elsősorban azért, mert jobban szeretek csak GT3-as autókkal versenyezni. Amikor Hypercarokkal együtt, több kategóriában zajlik a futam, az nem ugyanaz.” Rossi szerint ez részben motoros múltjából fakad: „Talán azért, mert motorversenyzésből jövök, számomra az, amikor csak GT3-ak vannak a pályán, sokkal izgalmasabb.”

Arról korábban már írtunk, hogy legalább ilyen súllyal esett latba az utazások mennyisége is. „A WEC-ben sok futam van Európán kívül, és nagyon sok napot kell távol tölteni otthonról. Katarban tíz napot kell maradni a teszt miatt, Le Mans fantasztikus, de az is tíz nap.” A családi szempontokról is beszélt. „Két kislányom van, nekem ez már túl sok. Ausztráliába szívesen elutazom egy hétre, de a többi esetben inkább Európában maradnék.”

A WEC-ből való kiszállással új célok is megfogalmazódtak benne. „Szeretnék versenyezni a Nordschleifén. A spái 24 órás a legnagyobb GT3-as verseny az évben. Szóval meg akarom nyerni Bathurstöt, Spát és a Nürburgringet.” A bathursti győzelem ugyan nem sikerült, de azért a dobogó összejött, zsinórban másodszor.

A Suzuka 1000 kilométeres futam kapcsán is nyitottabb lett számára a lehetőség: „Suzuka rajta van a kívánságlistámon, mert ha nem megyek WEC-ben, több időm van. Imádom azt a pályát, és legutóbb 2003-ban versenyeztem ott, több mint húsz éve. Remélem, idén rajthoz állhatok.” Célját egyértelműen kijelölte: „Ha minden jól megy, idén Suzukában is versenyzem. Ez a cél.” – nyilatkozta Rossi. 

A Hypercar-kategória kapcsán Rossi már óvatosabban fogalmazott. Bár kipróbálhatta a BMW prototípusát, nem ez lett a rövid távú prioritás. „Ha lenne lehetőségem Hypercarban versenyezni, nagyon boldog lennék, mert kipróbáltam, és fantasztikus autó. De az is rendben van, ha GT3-ban maradok.” Hozzátette: „A célom az, hogy a csúcsra jussak, hogy top GT3-as pilóta legyek. Ha jön a Hypercar, örülök. Ha nem, a GT3-at is élvezem.”