Új szabállyal tenné biztonságosabbá a MotoGP-t a FIM

Börcsök Réka2026. 01. 22.
MotoGP Német Nagydíj rajt
Fotó: Lukasz Swiderek / PSP

A FIM a 2026-os MotoGP-szezontól új szabályt vezet be a bukások kezelésére, amely egyes futamok kimenetelét is befolyásolhatja. A változtatás célja a biztonság növelése, elsősorban a pályabírók védelme.

Az új előírás szerint ha bukás után lefullad a motor, azt csak a pályán kívül, a biztonsági korlátok mögött lehet újraindítani. A szabály célja, hogy a pályabíróknak ne kelljen veszélyes helyzetekben a pályán segíteniük a motor újraindítását. Azonban az új regula fontos másodperceket jelent, ami akár futamok végkimenetelét is befolyásolhatja a hibázó versenyző számára.

Az elmúlt idényekben rendszeresen előfordult, hogy versenyzők és pályabírók vitába keveredtek arról, folytatható-e a verseny az adott motorral. Ezek a jelenetek gyakran veszélyes pályaszakaszokon zajlottak, miközben a bírók fokozott kockázatnak voltak kitéve. Az új szabály egyértelműbb döntési jogkört ad a pályabíróknak, és megszüntetheti az ilyen helyzeteket.

A veszélyekre több közelmúltbeli eset is rávilágított. A 2025-ös Német Nagydíjon Lorenzo Savadori Apriliája nagy sebességgel csúszott át a kavicságyon, miközben a pályabírók egy korábbi bukásnál intézkedtek.

A fogadtatás eddig vegyes, ám a 2024-es világbajnok, Jorge Martín összességében támogatja a változtatást.

„Szerintem az időmérőkön nem lesz nagy hatása”mondta az Aprilia versenyzője a csapat milánói bemutatóján. „Általában úgysem ugyanazzal a motorral folytatod. Esős futamokon lehet problémás, amikor akár két bukás után is pontot lehet szerezni, de összességében a biztonság szempontjából jó irány.”