Lehúzhatja a rolót a szezon végén az Alpine

Silló BarnabásSilló Barnabás2026. 02. 01.
WEC, Alpine #36
Fotó: Joao Filipe / DPPI / Alpine

Nagy bajban van az Alpine szereplése.

Ugyan aranykorát éli a WEC, könnyen lehet, hogy egy újabb márka lesz kénytelen távozni. Az idei szezont a legendás Porsche nélkül kezdi meg a széria, jövőre pedig az Alpine sem biztos, hogy indul. Hogy miért szállna ki a francia márka? Az ok prózai. Az Alpine önálló márkaként még mindig nem nyereséges.

A Renault a régre visszanyúló sportmárkáját, az Alpine-t közel tíz éve élesztette fel. Ebben az évtizedben kapcsoltak magasabb fokozatra, amikor a motorsportban elkezdtek szerepet vállalni, többek között a név felfuttatása miatt. 2021-től a Forma-1-ben, 2022-től a WEC-ben kezdtek el gyártóként versenyezni, és már a MotoGP-ben is partnerséget kötöttek a Pramac Racinggel. A vezetőség szerint néhány évvel ezelőtt a kitűzött cél az volt, hogy 2026-ra elérjék a megtérülési pontot, és a márka közúti sportautója, az A390 bevezetése jelentős szerepet játszott volna ebben a törekvésben. Viszont a valóságban a versenyzést illetően, nem az történt, amit vártak, ez pedig megbélyegezte a mostani vezetőség bizalmát a motorsportban.

Az nem túl bíztató, hogy a hírek szerint a Renault vezetésében, a nagyfőnök, François Provost köztudottan nem rajong az autóversenyzésért. Vélhetően más módszerekkel szeretné társaival nyereségessé tenni a még mindig befektetési szinten lévő márkát. Egyébként a hypercar-projektnek nem volt kitűzött befejezése, így szinte bármikor lehet végdátuma.

Érdekesség azonban, hogy a számok az ellenkezőt mutatják. A The Race szerint az Alpine dinamikus globális növekedést ért el. Az eladások 2025-ben 139,2%-kal, 10 970 autóra nőttek, szemben az előző évi 4587 darabbal. A márka története során először lépte át a szimbolikus tízezer darabos határt.

Még semmi sem hivatalos, de közel áll az Alpine ahhoz, hogy a történelmi Viry-Châtillon-i bázisát bezárja, ami egy jelentős csapás. A helyszín arról lehet ismerős, hogy 1976-tól a közelmúltig Forma-1-es csapathoz itt gyártották a motorokat. Köztudott, hogy idéntől a királykategóriában már a Mercedes motorjait fogják használni. Ezzel pedig jó pár alkalmazottat tartanak el feleslegesen.

Egyelőre az idei szezonra koncentrál a csapat, ahol már bejelentettek négy versenyzőt a hatból, de nem szabad meglepődnünk, ha 2027-től már nem találkozunk a feltűnő A424-esekkel. A hypercarban 2024-től versenyeztek az A424-gyel, és tizenöt futam alatt egy futamgyőzelmet, négy dobogót szereztek.