Pályára gurult a Honda 2027-es 850 köbcentis MotoGP-motorja (videó)

Börcsök Réka2026. 03. 13.
Luca Marini
Fotó: Honda Racing Corporation

A Honda közzétette az első felvételeket a 2027-es MotoGP-szabályokra készülő, 850 köbcentis prototípusáról.

A motort tavaly decemberben vitte először pályára a gyári tesztversenyző, Takaaki Nakagami a Sepang International Circuit pályán. A részleteket eddig titokban tartották, most azonban videón is látható a motor akció közben az eső által befolyásolt teszten, beleértve a hangját az egyenesben, valamint Nakagami első benyomását is. „Az első benyomásom az volt, hogy szuperkönnyű. Ezek között a körülmények között egy kicsit meg is lepődtem. Igen, elég jó.”

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Honda HRC Castrol – MotoGP (@hrc_motogp) által megosztott bejegyzés

A Honda ezzel a második MotoGP-gyártó lett, amely nyilvánosan is megmutatta pályán az új, 850 köbcentis motorját – korábban a KTM már közzétett felvételeket a saját prototípusáról. A paddockban úgy tudni, hogy a Yamaha már zárt ajtók mögött szintén futtatott egy korai verziót. A Ducati és az Aprilia pedig tavasszal tervezi az első pályatesztet.

A 2027-ben érkező új technikai szabályok több jelentős változást hoznak. A motorok hengerűrtartalma 1000-ről 850 köbcentire csökken, betiltják a magasságállító rendszereket, és az aerodinamikai elemek méretét is korlátozzák. Emellett a MotoGP gumibeszállítója is változik, hiszen a Pirelli váltja a Michelint.

A címvédő, Marc Márquez üdvözli a csúcssebességek csökkentésére tett erőfeszítéseket, ugyanakkor szerinte az új motorok akár még gyorsabb köridőket is hozhatnak. „Szerintem sok pályán nagyon hasonlóak lesznek a köridők, sőt akár gyorsabbak is, mert kisebb lesz a súly és a teljesítmény, de jobb a kezelhetőség. Majd meglátjuk.”

Közben még hivatalosan nem megerősített hírek szerint a Honda a jelenlegi Yamaha-pilótát, Fabio Quartararót már megszerezte a 2027-es felállás élére.